fbpx

Proces životnej integrácie

Keď som pripravovala texty pre webovú stránku, pokúšala som sa o metóde Wilfrieda Nellesa „Proces životnej integrácie“ (Life Integration Process – v skratke LIP) písať z vlastného poznania tohto prístupu. Nakoniec som sa rozhodla, že pripravovaný popis uverejním na blogu. Rozhodnutie som vykonala po opätovnom prečítaní textu na obale českého prekladu knihy Wilfrieda Nellesa „Obejmi svůj život“. Citáciu ponechávam v českom jazyku:

Přístup Wilfrieda Nellese, který nazývá Proces životní integrace vychází z mnohaleté skušenosti s rodinnými konstelacemi. Pracuje s pochopením významu jednotlivých etap životního růstu a s jejich plným „dospělým“ přijetím. Pozornost je při tomto procesu soustředěna na Bytí – na to, čím už odjakživa jsme a co se chce v procesu našeho žití rozvíjet. „Proces životní integrace“ napomáhá toto své Bytí – veškeré události, lidi a místa, které náš život provázeli – zcela přijmout a odevzdat se jeho rozvíjení. V tomto smyslu je třeba „obejmout svůj život“ – přijmout jej a vzít do náruče tak, jak byl a je. Což platí jak pro to vnější, tak pro to vnitřní. Paradoxne to ale také znamená odevzdat se do náruče života. Tím, že se vzdám soudů o tom, co bylo dobré nebo špatné, se totiž odevzdávam životu tak, jak je. To se může uskutečnit a my sami se můžeme stát skutečnými.

Vnitřne dospět není snadné a to minimálne ze dvou důvodú:

Za prvé, okamžitě vypluje na povrch vlastní zodpovědnost, kterou si uvědomíme; už nemůžeme zůstat nevinní, malí a bezmocní. Možná sice nemůžeme za situaci, v níž se nacházíme, ale můžeme sami něco udělat, můžeme svou situaci sami změnit. Za druhé, s týmto dítětem jímž jsme my sami kdysi byli, a které je v nás, soucítíme, a často se s ním úplně identifikujeme – jsme tím dítětem.

Abychom se na ně podívali a uviděli je, musíme vystoupit z této identifikace, musíme sami sebe vnímat jako dospělého a vidět to dítě před sebou. A pak musíme vydržet to, že vidíme bolest, bezmoc a zmatek, pocit stracenosti či smutek tohoto dítěte, kterým jsme kdysi byli, aniž bychom se s ním hned identifikovali. To se většině lidí nepodaří ze dne na den a bez pomoci zvenčí.

Proces životnej integrácie je pomocou spomínanou v závere citácie. S metódou je možno pracovať v skupine, aj v individuálnej práci. Nenahrádza terapiu. Umožňuje iný pohľad na vlastný život, a ak sa rozhodneme, aj zmenu vlastného postoja.