Proces životnej integrácie

(LIP – LIFE INTEGRATION PROCESS)

O METÓDE

Life Integration Process (LIP – proces životnej integrácie) je systém vyvinutý Wilfriedom Nellesom. Je postavený na metóde rodinných konštelácií Berta Hellingera a nadväzuje na ne. Dáva možnosť pozrieť sa na život pohľadom dospelého človeka a meniť postoj k sebe samému.

Zmena životného postoja sa deje cez spoznanie, pochopenie (niekedy okamžité) a prijatie vzťahu k sebe samému. Dovoľujeme si uvidieť vlastné tiene a dary, ktoré máme vo svojom vnútri. Dávame si možnosť uvoľniť sa a prijať sa takí, akí sme. Bez príkras a ilúzií o sebe.

Každú ilúziu, ktorú sme si o sebe vytvorili musíme udržiavať, a to nás stojí energiu. Uvidenie ilúzie a prijatie holej pravdy o sebe nám uľahčí život. Energiu slúžiacu na jej udržiavanie máme potom možnosť využiť tvorivejšie. Otvárame si možnosť spoznať a prijať svoje schopnosti tak, ako sme ich doteraz nevideli a môžeme si dovoliť ich precítiť. Aj táto časť poznania seba samého je obohacujúca. Dovoľujeme si uznať kvalitu, ktorú doteraz videlo iba okolie. Tým si zvyšujeme a upevňujeme vlastnú sebahodnotu.

Metóda rozdeľuje životný cyklus človeka do siedmych častí, siedmych vývojových stupňov vedomia. Narodenie, detstvo, dospievanie a dospelosť sú prvé štyri, s ktorými sa v LIP-e stretneme (výnimočne sa pracuje so zrelou dospelosťou a starobou). V procese prechádzame z jedného do druhého a vnímame ich z pozície dospelého človeka. To, čo sa stalo v minulosti už nezmeníme a vedomie dospelého nás vedie prijať tento fakt naplno.

Cieľom metódy je integrácia – prijatie všetkého z čoho sme zložení, prijatie svetlých aj temných stránok našej osobnosti.

Ak vás prekvapí že je potrebné prijať aj svoje svetlé stránky, preskúmajte si, nakoľko ste ochotní ukázať svoje talenty. Pre niekoho je to nepredstaviteľné, až desivé, ukázať okoliu v čom je skvelý. Iného „drží“ lojalita k rodinným presvedčeniam, ktoré mu hovoria, že je nebezpečné vytŕčať z rady. Avšak držanie sa „pri zemi“ nás stojí energiu. Ide o energiu, ktorú dávame do ukrývania svojej prirodzenej danosti. A práve túto energiu vie integrácia uvoľniť a umožniť nám venovať inej činnosti. Činnosti, ktorá nás urobí spokojnými a šťastnými.

To, čo platí pre ukrývanie svetlých stránok platí aj pre tie temné. Nejde o to ukazovať ich okoliu. Ide o vnútorné priznanie si, že ich máme. Tento proces vedie k ich poznaniu a uvedomeniu si, že sú obrovským energetickým motorom. Je na nás ako ho v svojom živote využijeme. Spoznanie našich temných stránok nám dáva možnosť rozhodnúť sa, ako sa zachováme. Po spoznaní a prijatí nás už nevláčia.

AKO BUDEME PRACOVAŤ

Pracujeme v kruhu, ktorý je rozdelený na sedem častí, sedem úrovní vedomia. Klient sa po úvodnom rozhovore s facilitátorom postaví v kruhu na časť vymedzenú pre štvrtú úroveň – dospelosť. Z tohoto miesta si zo skupiny vyberie zástupcov za prvé tri úrovne – obdobie prenatálu, detstva a obdobie dospievania – pubertu.

Keď si zástupcovia navnímajú svoje miesto začnú postupne klientovi sprostredkovávať informácie. Klientovou úlohou je dívať sa na zástupcu a prijímať čo prichádza.

Ak ste sa už stretli s koštelačnou prácou, rozdiel zavnímate v práci zástupcov. Pohyb, ktorý vykonávajú v priestore klientovej úrovne vedomia, ktorú zastupujú, je relatívne malý. Vnímanie pocitov, emócií, slov z poľa je rovnaké ako pri práci zástupcu v konštelácii.

Všetko čo sa udeje je dôverné. Ak chcete zdieľať, zdieľajte svoje pocity. To, čoho ste svedkami nie je opochopiteľné pre iného človeka a patrí iba klientovi. Nikto z nás nechodí v jeho topánkach a teda nemá šancu vedieť, čo celý proces pre neho znamená. To, že nám to niečo pripomína, že nás to vedie do „podľa seba súdim teba“ ešte neznamená, že vieme a rozumieme. Prijmime, že nevieme.

V prípade individuálneho stretnutia ako zástupca stojím ja. Práca je rovnako hlboká a poskytuje intimitu ak ju klient uprednostní pred zdieľaním s inými ľuďmi.

PRE KOHO JE METÓDA VHODNÁ

Jednotlivci

 

 

Skupiny

AKO ZAČAŤ?

Ak ste sa rozhodli využiť moje služby, môžete si priamo rezervovať stretnutie , prípadne sa prihlásiť na skupinové podujatie. Využite k tomu tlačidlo pod týmto textom. Budete presmerovaný do rezervačného kalendára. Vo formulári, ktorý je súčasťou rezervácie prosím uveďte, aká forma komunikácie by pre Vás bola vyhovujúca (osobné stretnutie, Zoom, GoogleMeet, …. ai.). Podmienky rezervácie a informácie pre prípad, že máte záujem zorganizovať podujatie pre vlastnú skupinu nájdete v záložke Čo ponúkam. 

Nájdete tu aj informácie pre prípad, že máte záujem zorganizovať podujatie pre vlastnú skupinu. V prípade, ak nenájdete vhodný termín, využite kontaktný formulár a napíšte mi. Spoločne určite nájdeme riešenie.

Možno máte otázky, na ktoré ste nenašli odpoveď. Pre takéto prípady máte možnosť dohodnúť si 30 min. informačné stretnutie. Je bezplatné a ak oň máte záujem, vyplňte, prosím, kontaktný formulár.

Prihláste na odber newslettera!

Dostávajte správy zo sveta systemiky.

Prihlásenie k odberu bolo úspešné!

Pin It on Pinterest

Share This